Nieco ponad miesiąc temu ukazała się nowa edycja raportu „The State of the PMO”, publikowanego co 2 lata (ostatnio w 2012 i 2010 r.) przez jedną z wiodących film doradczych w zakresie zarządzania projektami – PM Solutions, kierowaną przez J. Kenta Crawforda (autora między innymi „The Strategic Project Office: A Guide to Improving Organizational Performance” czy „Project Management Maturity Model: Providing a Proven Path to Project Management Excellence”).
Raport podsumowuje badania przeprowadzone w pierwszych miesiącach tego roku, w których wzięli udział przedstawiciele 432 firm z różnych branż, z niemal wszystkich kontynentów, ale głównie z Ameryki Północnej.
Wyniki raportu są interesujące, choć nie są raczej zaskoczeniem – nie ma w nich żadnych przełomowych odkryć, są raczej potwierdzeniem tendencji i zjawisk pokazanych zarówno w poprzednich raportach PM Solutions „The State of the PMO” jak i w innych raportach i publikacjach na temat biur zarządzania projektami. Dlatego ograniczę się tutaj do kilku najciekawszych, moim zdaniem, wniosków z opublikowanego raportu.
PMO są coraz bardziej strategiczne i trwałe
Według wyników badań pokazanych w raporcie, większość PMO podlega najwyższej kadrze zarządzającej firmy (Vice-President albo C-level). W przypadku organizacji osiągających najlepsze wyniki (nazywanych w badaniu high performers) aż 76% PMO podlega osobie w randze Executive Vice Presidenta albo wyżej. Towarzyszy temu rosnący udział PMO w planowaniu strategicznym (z 48 do 55% od poprzedniego badania). Rośnie również odsetek PMO zaangażowanych w zarządzanie portfelami.
PMO powoli stają się trwałymi bytami w organizacjach. PMO posiada już ponad 80% spośród organizacji ujętych w badaniu, co stanowi kilkuprocentowy postęp w stosunku do poprzednich badań. Wśród dużych organizacji odsetek ten sięga 90%. Średni wiek PMO rośnie – obecnie wynosi 4 lata, przy w czym 47% organizacji PMO działa od co najmniej 5 lat. Jeszcze całkiem niedawno dane różnych badań pozywały niższy średni wiek (w okolicach 3 lat) oraz bardzo częste przypadki likwidowania biur zarządzania projektami lub ich gruntownej rekonfiguracji. Co więcej, autorzy raportu pokazują na korelację pomiędzy wiekiem PMO a jego dojrzałością i wpływem na wyniki projektów.
Rozwój kompetencji decyduje o wynikach firm
Rozwój kompetencji uczestników projektów (w tym organizowanie i prowadzenie szkoleń, ścieżki kariery, mentoring, coaching) należy do zadań 57% PMO, przy czym zdecydowana większość skupia się na szkoleniach z podstaw zarządzania projektami. Inne popularne szkolenia dotyczą używania narzędzi software wspierających zarządzanie projektami, przywództwa, zaawansowanych umiejętności zarządzania projektami lub przygotowania do certyfikacji (na czele z PMP).
Ciekawe jest porównanie tego zagadnienia w organizacjach osiągających dobre wyniki (high performers) z tymi, które osiągają wyniki gorsze (low performers). Okazuje się, że w przypadku 67% high performers PMO oferują uczestnikom specjalne programy rozwojowe, podczas gdy wśród low performers jest to tylko 26%.
Zdaniem respondentów badania, pięć największych wyzwań i problemów PMO to:
- opór przed zmianą w organizacji – 51% wskazań
- PMO i jego działania uznawane są za zbędne wydatki – 47%
- niewystarczająca ilość czasu i zasobów poświęcanych działaniom strategicznym - 45%
- udowodnienie i pokazanie wartości dodanej z posiadania PMO – 43%
- niewystarczająca zdolność zarządzania zasobami – 43%
Za pięć najważniejszych priorytetów PMO na kolejny rok respondenci badania uznali:
- wdrożenie procesu planowania i prognozowania wykorzystania zasobów - 58% wskazań)
- wdrożenie lub poprawa procesu i narzędzi raportowania (w tym analityka i dashboard) – 57%
- wdrożenie lub poprawa głównych procesów zarządzania projektami – 57%
- wdrożenie lub poprawa procesów zarządzania portfelem – 55%
- wdrożenie lub poprawa procesów governance – 54%.
Trochę liczb na koniec
Średni roczny budżet PMO: 800 tys. dolarów
Budżet PMO jako odsetek całego budżetu na projekty: 4,4%
Średnia liczba projektów, z którymi PMO ma do czynienia (rocznie): 60
Średnia liczba etatów w PMO: 8
Raport można znaleźć pod tym linkiem: http://www.pmsolutions.com/resources/view/the-state-of-the-project-management-office-pmo-2014/
Raport można znaleźć pod tym linkiem: http://www.pmsolutions.com/resources/view/the-state-of-the-project-management-office-pmo-2014/
0 komentarzy:
Publikowanie komentarza