niedziela, 25 sierpnia 2013

Filmik o PMO i moje wzburzenie :)


Animowany filmik o PMO, wyszperany w sieci. Zaciekawił mnie formą, po czym wkurzył treścią. Dlaczego? Bo odpowiadając na pytanie "What is PMO?", pancia odpowiada już w pierwszym zdaniu: "PMO provides tools, templates and guidelines related to project management to the project management teams". Dalej uzupełnia, ale to pierwsze zdanie mówi wiele o tym sposobie myślenia o biurze zarządzania projektami.
Na to mi ręce opadają. Podstawowym zadaniem PMO ma być dostarczanie templatek, formularzy? Miałem wrażenie, że takie podejście odeszło w niepamięć w okolicach połowy poprzedniej dekady. A tu taka niespodzianka.
Tworzenie "template-oriented PMO" może się skończyć tylko jednym - szybkim upadkiem takiej komórki. Biuro zarządzania projektami powinno być "business-oriented" - jego celem winno być wspieranie organizacji w osiąganiu celów biznesowych poprzez poprawę efektywności projektów. A szablony, narzędzia, czy nawet metodyki projektowe są tylko narzędziem tej poprawy i nigdy nie powinny być stawiane na pierwszym miejscu. W każdym swoim działaniu PMO powinno mieć na uwadze cele biznesu. Tylko wtedy będzie mogło przynosić organizacji wartość dodaną. W innym wypadku stanie się niewiele znaczącym i niewiele oferującym sekretariatem dla projektów, któremu przy najbliższej okazji wielu ukręci łeb.

2 komentarze:

 1. Całkowita racja, zgadzam się w 100%.
  Templatkowe PMO to przeżytek.
  Pozdrawiam,
  AS

  OdpowiedzUsuń
 2. I nic na temat skupienia się na korzyściach biznesowych poprzez zarządzanie portfelem projektów, priorytetyzację i odpowiednią alokację zasobów.

  Taka nikomu niepotrzebna jednostka, która nie rozumie biznesu, pogania ludzi i masowo zarzuca biznes plikami w excelu do wypełnienia ;)

  OdpowiedzUsuń